Časté otázky - Som fotograf Roman Pavluv - Prešov, Košice

Časté otázky

Zaujíma vás ešte niečo pred tým, než sa rozhodnete pre moje služby? Ponúkam vám prehľad najčastejších otázok (a odpovedí), na ktoré sa ma budúci mladomanželia pýtajú.

Ako fotíte svadobný deň? Čo máme robiť, aby sme sa necítili pred objektívom “stratení”?
Svadba je reportáž. Zachytávam ju svojím pohľadom cez objektív fotoaparátu. To znamená, že mladomanželov fotím z odstupu a snažím sa zachytiť atmosféru ich dňa čo najvernejšie. Samozrejme, sú situácie, kedy je potrebná istá štylizácia a vtedy už zakročím a upozorním, ako sa nastaviť a tak podobne. Ako príklad môžem uviesť obliekanie svadobných šiat, kŕmenie sa polievkou, poprípade krájanie torty. S mladomanželmi som počas celého dňa, ja to zvyknem nazývať taký tretí člen dvojice. Takže sa nemusíte báť, žeby ste boli stratení a nevedeli, kam sa pozrieť alebo čo robiť.

V rámci svadobných balíkov DIAMOND a PLATINUM ponúkam predsvadobné rande fotenie. Jeho výhoda spočíva v tom, že sa vieme stretnúť na fotení v neformálnom oblečení ešte bez nervozity svadobného dňa. Vy spoznáte mňa a môj štýl fotenia a ja zasa vás a váš štýl pózovania. Počas vášho veľkého dňa sa tak budete cítiť pred fotoaparátom istejšie.

Je možné svadobné balíky upravovať? Napríklad chcem balík GOLD, ale nepotrebujem fotiť prípravy a odobierku.
Každý svadobný balík viem po dohode prispôsobiť na mieru. Podľa vašich požiadavok sa potom mení aj cena. Na upravené balíky sa nevzťahuje žiadna zľava.

Koľko fotografií dostaneme a kedy?
Počet fotografií záleží na dohodnutom balíku. Pri bežnom svadobnom dni sa pohybuje v rozmedzí 700-1000 fotiek. Prvotný výber fotografií dodávam do 1-4 týždňov od fotenia svadobného dňa (v závislosti od vyťaženosti). Skupinové fotky s hosťami dodávam on-line najneskôr do dvoch dní po svadbe.

Prechádzajú svadobné fotografie úpravou?
Všetky fotografie prechádzajú základnou úpravou (jas, kontrast) a navyše vami vybrané fotografie sú dodatočne štylizované (základná retuš, farebná korekcia).

Ako obdržíme svadobné fotografie?
Fotografie dodávam na dekoratívnom drevenom USB kľúči s laserovým gravírovaním, ktorý je vložený do drevenej krabičky a vo forme zabezpečenej on-line galérie, ktorá je prístupná pre mladomanželov a hostí.

Dostaneme fotografie aj vytlačené?
V rámci svadobných balíkov DIAMOND a PLATINUM dodávam vytlačené portrétne fotky o rozmere 12×18 cm. Pri ostatných balíkoch je za vytlačené fotky príplatok.

Beriete za rezerváciu fotenia svadobného dňa rezervačný poplatok? Aká je jeho výška? Je návratný?
Za rezerváciu termínu si účtujem rezervačný poplatok 100 EUR . Poplatok sa následne z celkovej ceny odráta. V prípade, že odstúpite od zmluvy menej ako 6 mesiacov pred svadobným dňom, poplatok nevraciam.

Čo ak náhle ochoriete (alebo nastane iná situácia) a nebudete môcť fotiť našu svadbu?
V prípade, že ochoriem, budem mať úraz, budem sa musieť nutne postarať o chorého člena rodiny a podobne, musím doložiť úradný alebo lekársky doklad a vraciam naspäť rezervačný poplatok. Keďže poznám iných fotografov, budem sa snažiť zohnať za seba adekvátnu náhradu. Nemôžem však garantovať rovnakú cenu, kvalitu (v zmysle, že sa vám štýl fotenia bude páčiť) alebo dostupnosť niekoho iného.

A čo v prípade, že zasiahne “vyššia moc” a svadba sa nebude môcť konať, napríklad pre epidémiu choroby?
Prvotne sa budem snažiť s budúcimi mladomanželmi dohodnúť na náhradnom termíne, zmene balíka alebo darčekovom kupóne na iné fotenie. Ak sa napriek tomu rozhodnú od zmluvy odstúpiť menej ako 6 mesiacov pred termínom, rezervačný poplatok nevraciam.

Uzavrieme písomnú zmluvu s jasne definovaným rozsahom služieb?
Samozrejme. Vzor zmluvy viem poskytnúť dopredu na preštudovanie, poprípade na konzultáciu s právnikom.

Fotíte portréty aj v iný ako svadobný deň? Aká je cena?
Neúčtujem si žiaden špeciálny príplatok za fotenie portrétov v iný, než svadobný deň. Ak budem musieť cestovať mimo mesta Prešov a blízkeho okolia na vlastné náklady, zarátam si len poplatok za cestovné.

Môžeme na Facebook zverejniť fotografie z našej svadby?
Zverejniť ich môžete, ale musíte dodržať viacero podmienok, ktoré sú uvedené v zmluve.

A čo ak nechceme, aby ste naše fotografie zverejňovali vy?
Pretože je podľa nariadenia GDPR každá fotografia osobný údaj, musíte mi na zverejnenie dať písomný súhlas. Ak ho aj dostanem, môžete ho následne kedykoľvek odvolať.

Akú techniku používate a aké záložné zdroje máte?
Fotím na full frame zrkadlovky Nikon. Každý fotoaparát ma 2 sloty na 2 karty, na ktoré sa súbežne ukladajú fotky v RAW kvalite. Takže v prípade, ak by sa poškodila jedna karta, stále mám tie isté fotky na druhej. K tomu používam kvalitné objektívy Nikon a Tamron určené na full frame formát. A externé blesky. Fotografie mám nahrané do počítača + zálohované na 2 externé pevné disky. Na jeden disk sa robí automatická záloha každú hodinu, na druhý disk nasledujúci deň po fotení nahrávam fotky manuálne. Viem ich dočasne nahrať aj na šifrované cloudové úložisko.

Boli vaše otázky zodpovedané a ste pripravení učiniť ďalší krok? Poprípade máte stále pochybnosti alebo nejasnosti? Neváhajte a kontaktujte ma.