Časté otázky

Zaujíma vás ešte niečo pred tým, než sa rozhodnete pre moje služby? Ponúkam vám prehľad najčastejších otázok (a odpovedí), na ktoré sa ma budúci mladomanželia pýtajú.

Ako fotíte svadobný deň? Čo máme robiť, aby sme sa necítili pred objektívom „stratení“?
Svadba je reportáž. Zachytávam ju svojím pohľadom cez objektív fotoaparátu. To znamená, že mladomanželov fotím z odstupu a snažím sa zachytiť atmosféru ich dňa čo najvernejšie. Samozrejme, sú situácie, kedy je potrebná istá štylizácia a vtedy už zakročím a upozorním, ako sa nastaviť a tak podobne. Ako príklad môžem uviesť obliekanie svadobných šiat, kŕmenie sa polievkou, poprípade krájanie torty. S mladomanželmi som počas celého dňa, ja to zvyknem nazývať taký tretí člen dvojice. Takže sa nemusíte báť, žeby ste boli stratení a nevedeli, kam sa pozrieť alebo čo robiť.

V rámci svadobného balíku DIAMOND ponúkam predsvadobné rande fotenie. Jeho výhoda spočíva v tom, že sa vieme stretnúť na fotení v neformálnom oblečení ešte bez nervozity svadobného dňa. Vy spoznáte mňa a môj štýl fotenia a ja zasa vás a váš štýl pózovania. Počas vášho veľkého dňa sa tak budete cítiť pred fotoaparátom istejšie.

Je možné svadobné balíky upravovať? Napríklad chcem balík GOLD, ale nepotrebujem fotiť prípravy a odobierku.
Každý svadobný balík viem po dohode prispôsobiť na mieru. Podľa vašich požiadavok sa potom mierne upravuje aj cena.

Koľko fotografií dostaneme a kedy?
Počet fotografií záleží na dohodnutom balíku. Pri bežnom svadobnom dni sa pohybuje v rozmedzí 600-800 fotiek. Fotografie dodávam do 4-8 týždňov od fotenia svadobného dňa (v závislosti od vyťaženosti). V prípade objednania fotoknihy je potrebné pripočítať ďalšie 2 týždne, ktoré sú potrebné na výrobu.

Prechádzajú svadobné fotografie úpravou?
Všetky fotografie prechádzajú základnou úpravou (jas, kontrast) a sú aj dodatočne štylizované (základná retuš, farebná korekcia).

Ako obdržíme svadobné fotografie?
Fotografie dodávam na dekoratívnom drevenom USB kľúči s laserovým gravírovaním, ktorý je vložený do drevenej krabičky a vo forme zabezpečenej on-line galérie, ktorá je prístupná pre mladomanželov a hostí.

Dostaneme fotografie aj vytlačené?
Ku každému balíku dodávam vytlačené portrétne fotky o rozmere 13×18 cm. Navyše aj ponúkam možnosť objednať fotoknihu s fotografiami zo svadby. Fotokniha je viazaná v kvalitnej väzbe a samotné fotky sú tlačené na profesionálnom fotopapiery. Pri balíku DIAMOND je fotokniha v cene. Takisto si môžete doobjednať aj fotografie o rozmere 10×15 cm, ktoré sú tlačené na kvalitný japonský prémiový fotopapier.

Beriete za rezerváciu fotenia svadobného dňa rezervačný poplatok? Aká je jeho výška? Je návratný?
Za rezerváciu termínu si účtujem rezervačný poplatok 100 EUR . Poplatok sa následne z celkovej ceny odráta. V prípade, že odstúpite od zmluvy menej ako 6 mesiacov pred svadobným dňom, poplatok nevraciam.

Čo ak náhle ochoriete (alebo nastane iná situácia) a nebudete môcť fotiť našu svadbu?
Keďže poznám iných fotografov, budem sa snažiť zohnať za seba adekvátnu náhradu. Ak nikoho nezoženiem, vraciam rezervačný poplatok v plnej výške naspäť.

A čo v prípade, že zasiahne „vyššia moc“ a svadba sa nebude môcť konať, napríklad pre epidémiu choroby?
Prvotne sa budem snažiť s budúcimi mladomanželmi dohodnúť na náhradnom termíne, zmene balíka alebo darčekovom kupóne na iné fotenie.

Uzavrieme písomnú zmluvu s jasne definovaným rozsahom služieb?
Samozrejme. Vzor zmluvy viem poskytnúť dopredu na preštudovanie, poprípade na konzultáciu s právnikom.

Fotíte portréty aj v iný ako svadobný deň? Aká je cena?
Neúčtujem si žiaden špeciálny príplatok za fotenie portrétov v iný, než svadobný deň. Ak budem musieť cestovať mimo mesta Prešov a blízkeho okolia na vlastné náklady, zarátam si len poplatok za cestovné.

Môžeme na Facebook zverejniť fotografie z našej svadby?
Zverejniť ich môžete, ale nemôžete ich dodatočne upravovať a poteší ma, keď ma pri tom označíte.

A čo ak nechceme, aby ste naše fotografie zverejňovali vy?
Pretože je podľa nariadenia GDPR každá fotografia osobný údaj, musíte mi na zverejnenie dať písomný súhlas. Ak ho aj dostanem, môžete ho následne kedykoľvek odvolať.

Viete nám aj natočiť a zostrihať krátky videoklip s najdôležitejšími momentmi zo svadby?
Som fotograf na svadbu a mojou prácou je zachytiť každý dôležitý moment na fotografiu. Pri takých jedinečných okamihoch, ako napríklad odobierka, výmena prstienkov alebo prvý mladomanželský bozk je nemožné sústrediť sa na fotenie a natáčanie naraz. Ak by vám niekto iný tvrdil opak, neverte mu. Dopadne to nakoniec tak, že nedostanete ani pekné fotografie a ani videoklip. Poznám niekoľko šikovných a zodpovedných svadobných kameramanov, s ktorými spolupracujem a veľmi rád vám ich odporúčim. Tým pádom budete mať istotu, že sa každý z nás bude sústrediť na to svoje a dostanete výsledok presne podľa vašich predstáv.

Akú techniku používate a aké záložné zdroje máte?
Fotím na profesionálne full frame fotoaparáty značky Nikon Z. Každý fotoaparát ma 2 sloty na 2 pamäťové karty, na ktoré sa súbežne ukladajú fotky. Takže v prípade, ak by sa poškodila jedna, stále mám tie isté fotky na druhej. Karty sú z profesionálnej rady od firiem Sandisk a SONY. K tomu používam kvalitné objektívy Nikon. V rôznych situáciach (málo svetla, umelecká štylizácia) používam rôzne blesky od firmy Godox. Fotografie upravujem na počítači Apple iMac s kalibrovaným displejom a zálohujem ich na 3 rôzne disky. Fotografie tlačim na kalibrovanej tlačiarni Canon za použitia foto-papierov od firmy Fomei.

Boli vaše otázky zodpovedané a ste pripravení učiniť ďalší krok? Poprípade máte stále pochybnosti alebo nejasnosti? Neváhajte a kontaktujte ma.