V prvej časti sme skončili pri prípravách u Radky na byte. Pretože sme mali dosť veľký časový sklz, nestihol som ísť za Martinom a fotiť jeho obliekanie. Má však aspoň zadosťučinenie v podobe Radkiných šteklivých fotiek. Je 14:00, zvonček zvoní a za dverami už stojí svadobná družina.

Družička otvára dvere a starejší si ráznym hlasom pýta pre ženícha nevestu. Po dvoch neuspokojivých odpovediach sa konečne Radka dostaví k dverám a Martina privíta horúcim bozkom a poldeckom.

Nasleduje zvítanie svadobných hostí s budúcimi mladomanželmi a obrátenie niekoľkých pohárikov kvalitnej domácej. Medzitým si Martin uvedomí, že nemá prestrihnuté rázporky na obleku. Starší družba sa toho hneď chytí a napraví to. Aj takéto veci sa v zhone vo veľký deň zvyknú stať. Ešte dobre, že sa na nich dá potom zasmiať v kľude pri prezeraní fotografií.

Treba sa však pohnúť ďalej, pretože pred obradom musíme navštíviť Martinov rodný dom, kde už čakajú ďalší svadobčania a hlavne rodičia oboch snúbencov. Bude sa tam totiž konať odobierka.

Po krátkej jazde prichádzame k rodinnému domu s veľkou záhradou. Kapela vyhráva a svadobčania medzi sebou vedú družnú debatu. Teplý jesenný deň umocňuje príjemnú atmosféru svadobného dňa. Je čas ísť odpýtať mladých od svojich rodičov.

Pri odpytovaní (alebo aj odobierke) je dôležité myslieť na viacero vecí: väčšinou prebieha v malej miestnosti, ktorá je navyše aj tmavá. Je tam veľa ľudí a málo priestoru a dôležité je zachytiť emócie budúcich mladomanželov a aj ich rodičov. Je to naozaj veľmi intímny moment a mňa osobne vie dojať viac ako obrad v kostole.

Ženích Martin prijíma bozk od svojej budúcej svokry pri odobierke.

Vraciame sa naspäť medzi svadobčanov. Zostáva nám ešte dobrá chvíľa, než sa poberieme smerom na obrad, a preto fotoaparát nepúšťam z ruky a striehnem na zaujímavé momenty. Sem-tam ma niekto požiada o fotku, ktorú síce urobím, ale radšej ostávam v úzadí a sledujem situáciu. Je to takisto veľmi zaujímavý pocit – na jednu stranu nikoho nepoznám, na druhú stranu sa musím tváriť ako jeden z hostí. Ibaže miesto fľašky držím v rukách veľký objektív.

Prichádza čas odchodu. Radka s Martinom nasadajú do auta a ja k ním na predné sedadlo. V svadobný deň som totiž ako tretí člen dvojice a som im neustále poblíž, aby som zachytil každú jednu chvíľku. Náša ďalšia zastávka je svadobný obrad.

Pokračovanie nabudúce.

Celú galériu zo svadby Radky a Martina môžete vidieť na tomto odkaze.